Orta Montenegro

PODGORICA

Montenegro'nun başkenti olan Podgorica, ülkenin resmi ticari, idari ve kültürel merkezidir. Zeta, Moraca, Ribnica, Cijevna ve Sitnica nehirlerinin arasında bulunan başkentin 1326 yılına dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Podgorica'nın büyük bir kısmı 2. dünya savaşından sonra yok edilmiştir. Bu süre içinde yeni bir yapılanma içine giren şehir, nispeten gençtir fakat kültürel özelliğini büyük ölçüde kaybetmiştir.

Buna rağmen kentin dikkat çeken tarihi yapıları vardır. Sahat-Kula Adzi-Paşa Osmanagica, Nemanjica Grad'ın kalıntıları, Doclea şehrinin kalıntıları, Stara Varos ve Vczirov Köprüsü bu tarihi yapılardandır.

Podgorica'da ulaşım kolaydır. Uluslararası Havaalanı Golubovci, şehir merkezinden 9 km. uzaklıktadır. Demiryolu ve karayolu bağlantıları küçük bölgelere nazaran gelişmiştir.

CETINJE

Montenegro'nun kültürel ve tarihi miras hazinesi olarak görülen Cetinje, eski başkenttir. Lovcen Dağı'nın eteklerinde yer almaktadır. Kentte, Kral Nikola hükümdarlığından kalan birçok tarihi yapı vardır.

Cetinje; ortaçağ el yazmalarının önemli bir koleksiyon deposu olan Cetinje Manastırı'na, etnografik ve tarihi müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Cetinje Manastırı 1701 yılında inşa edilmiş ve birkaç kez tahrip olmuştur fakat daha sonra restore edilmiştir. Bu manastır Montenegro halkının ruhani ve siyasi konumunu temsil etmektedir.

NIKSIC

Şehir 4. yüzyılda inşa edilmiştir ve eski şehrin kalıntıları bir park ile çevrilidir. Bu bölege Saint Vasilije'ye adanmış anıtsal Saborna Kilisesi ve tarihi bir anıt bulunur. En büyük dini anıt olan Ostrog Manastırı Balkanlarda en çok ziyaret edilen bölge olmuştur.

Krupac, Slano ve Liverovici gölleri Niksic'in etrafında bulunur. Bu göller günlük gezginler için idealdir.

Montenegro'nun başlıca ekonomik kaynaklarından biri olan alüminyumun hammaddesi boksit, kent yakınlarında bulunmaktadır.

DANILOVGRAD

Adını Prince Danilo'dan alan Danilovgrad, Bjelopavlici vadisinde Zeta Nehrikıyısında bulunmaktadır. Kral Nikola tarafından 1870 yılında kurulan kent, manastır Zdrebaonik gibi birkaç tarihi anıtın evidir.

1000 metre yüksekliğinde olan dağlar, kış turizminin gelişmesi için oldukça uygundur.

MOJKOVAC

Bjeslasica ve Sinjajevina dağları arasında ve Tara Nehri'nin batı kıyısında bulunan Mojkovac sevimli bir kasabadır. 1916 yılında Avusturya-Macar ordusunu mağlup ettiği Mojkovac savaşı ile ünlüdür.

Bölgenin en önemli kültür ve tarihi anıtı olan Aziz George Manastırı, 1592 yılında inşa edilmiştir.

Mojkovac'ın Belgrad demiryolunda bir istasyon durağıdır. Kent; Güney Montenegro kıyılarını, Podgorica, kuzey Montenegro ve Sırbistan’ı birleştiren ana yol ile Plejeva'ya giden yolun kesiştiği noktadadır.

KOLAŞIN

Montenegro'nun kuzey-orta kesiminde yer alan Kolaşin, 17. yüzyılda Türkler tarafından kurulmuştur.

Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan şehir, Sinjajevina, Bjelasica ve Kljuc dağları ile çevrilidir.

Ekoturizm için sıcak bir bölge olan ve Avrupa'nın korunan ormanları arasında bulunan Milli Park Biogradska Gora, her yıl doğa tutkunlarını ağırlar. Zabljak bilinen fakat Kolasin ise günümüzde hızla gelişmekte olan kayak merkezlerindendir.