Kuzey Montenegro

ANDRIJEVICA

19. yüzyılın ortalarından itibaren, bir çok yerleşim gören ve daha sonra bu yerleşimlerin kaybolmasına şahit olan Andrijevica, yeni bir yerleşim bölgesidir.

Komovi, Bjelasica ve Prokletije dağları ile çevrili olan Andrijevica, Lim nehrinin 40 metre üzerinde bir tepede bulunmaktadır. Kent bozulmamış doğası ve harika bir konumu ile dikkat çeker.

Burada dağcılık ve rafting sık olarak tercih edilen aktivitelerdir. Bölgede en sık ziyaret edilen Komovi dağının yüksekliği 2461 metredir. Bu dağa asfalt bir yoldan ulaşılabilir. Yol Andrijevica-Matesevo'dan yaklaşık 45 dakika sürer.

BERANE

Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Berane, 1912 yılında Montenegro’nun bir parçası haline gelmiştir. Genç bir şehir olan Berane; geniş sokaklara, meydanlara ve parklara sahiptir.

Kış turizmi odaklı olan kent, spor tutkunlarının ve arkeolojik kazılarla ilgilenen turistlere cazip gelmektedir. Ayrıca şehirde Skrivena ve Smiljevica kayak merkezlerine giden bir telesiyej bulunmaktadır.

Sain Sava'nın ilk episkoplardan birini kurduğu Manastır Djurdjevi Stupovi, bölgenin dikkat çeken tarihi ve kültürel yapılarındandır

BIJELO POLJE

Bijelo Polje'de yer alan Lim Nehri, bölgede bölünmüş bir şekilde uzanmıştır. İsmini bahar ayında tüm şehri kaplayan beyaz çiçeklerden alan Bijelo Polje'nin harika bir doğası vardır.

46.051 nüfusa sahip olan şehir, Montenegro kuzeydoğu bölgesinde yer almaktadır Saint Peter ve Paul Kilisesi ile bilinen kent  Bijelo Belediyesi'nin merkezidir.

PLAV

Lim Nehri'nin yakınlarında bulunan Plav, adını Roma dönemi İmparatoru Phlavius'tan almıştır. Doğanın çok cömert davrandığı kentte bir çok gölbulunmaktadır. Bu göllerin en bilindiği, bölegeki en büyük ve güzel olan Plavskobuz gölüdür.

Kültürel miras açısından oldukça zengin olan kentte çok fazla tarihi kalıntı vardır.Eski cami, Redzepagica, Brezojevici,  Holy Trinity Kilisesi ve daha pek çok tarihi eser bu şehrin mirasları arasındadır.

PLJEVLJA

Montenegro’nun kuzeyinde bulunur, Cehotina ve Brznica nehirlerinin aktığı Pitoresk Vadisi’nde yer alır. Müslüman ve Hristiyanlardan oluşan demografik bir yapıya sahiptir. Geniş ovaları ve ormanları ile bilinen bölge, dünyaca ünlü DurmitorMilli Park'ının da bir kısmını, coğrafyası içinde barındırır.

Pljevlja'nın sembollerinden olan Holy Trinity Manastırı ve Husein-Paşa Camii şehrin kültürel ve tarihi mirasları arasındadır.

Pljevlja'da ; kurşun, çinko, önemli kömür kaynakları  ve hidropotansiyelbulunmaktadır. Bu kaynaklar ve inşa edilmekte olan Pljevlja Termal Santraliile şehir kuzey Montenegro‘nun ekonomik ve endüstriyel merkezi haline gelmiştir.

PLUZINE

Balık ve Jazz festivallerinden hoşlanan turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Pluzine, Piva gölü kıyısında bulunmaktadır. Muhteşem bir doğaya sahip olan kent, dağlarla çevrili bir dinlenme rotasıdır. Yalnızca 1500 civarında küçük bir nüfusa sahip olan Pluzine, Montenegro'nun en küçük şehridir.

ROZAJE

Hacla, Mokra, Krstac, Zljeb ve Turjak dağlarının arasında bulunan Rojane, önemli bir yaz turizmi bölgesidir. İbar Nehri'nin tüm bölgeyi kaplayan suları, büyük ormanları, rengarenk orman çiçekleri bölgeyi ekolojik bir cennete çevirir.

Rojane, yaz turizmi destinasyonunu temsil etse de, kış turizmi yönüyle de bir hayli popülerdir. Kış aylarında dağlara yağan karlar ile teleferikler dolup taşar.

Şehrin tarihi kalıntılarından olan Cami Kurtagica, Ruzica Kilisesi ve İlirya yerleşimi ve turistlerın ziyaret ettiği yerler arasındadır.

SAVNIK

Savnik, Montenegro'nun dağ bölgesinde bulunan küçük ve sevimli bir kasabadır. Zabljak'a giden yol bu kasabadan geçmektedir. Nefes kesici kanyon Nevidio ve Komarnica Nehri'nin yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta olduğu Savnik, sakin ve huzurlu bir etki bırakmaktadır.

ZABLJAK

1456 metre yükseklikte bulunan Zabljak, Balkanların en yüksek şehridir. Muazzam bir doğa ile iç içe olan kent, DurmitorMilli Parkı'nın tam merkezindedir.

Hem yaz hem kış turizmi için tercih edilen Zabljak' da, en derin yeri 1300 mt. ile Dünya'nın ikinci Avrupa'nın en derin kanyonu olan Tara kanyonubulunmaktadır. Macera sporları ile uğraşan turistler için oldukça çekici olan Tara nehri rafting merkezlerinden biridir. Ayrıca Zabljak bilinen kayak merkezleri arasındadır.

Montenegro'nun kuzeyinde yer alan Zabljak pek çok dağ ve göl ile çevrilidir ayrıca ortalama 1.500 çeşit bitki bulunur. Kentin sahip olduğu bu büyüleyici doğal doku, her yıl çok sayıda turist çekmektedir.