Güney Montenegro

BAR

Tarihi bir liman şehridir. Modern kent planlaması, geniş yolları, park alanları, hastane ve okulları ile yeşillikler içinde temiz, çağdaş bir yaşam sunar.

Podgorica’dan yapılmakta olan otoyol ve yeni yat limanı kentin vizyonunu değiştirmektedir.

Kral Nikola'nın kalesi, Haj Nehaj Kalesi ve 15. yüzyıldan kalan birçok eser bu şehrin tarihini temsil eder. Çok sayıda manastırı ve kilisenin bulunduğu Bar, Skadar Gölü ve 2000 yıllık zeytin ağacı ile turistlerin odak noktası haline gelmiştir.

Her yıl çeşitli festivallerin düzenlendiği kentte; Uluslararası TV Festivali, Eski Zeytin Ağacı Festivali, Bar Kroniği gibi çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Yaz turizmi ile oldukça meşhur olan bölge; plajları ve Dobre Vode, Sutomore, Canj gibi koyları ile dikkat çekmektedir.

HERCEK NOVI

Güneşin kenti olarak bilinen Herceg Novi,sıcak ve aydınlık iklimi sayesinde rengarenk çiçeklerin açtığı pırıl pırıl bir çevre sunar. Eski merkezi Stari Grad olan kent, kültürel miras açısından oldukça zengindir. Herceg Novi'nin en önemli yapıları Fortar Spanjola ve Forte Mare’dir.

Son zamanlarda Norveç ve İskandinav turistlere ev sahipliği yapan, şifa bölgesi olarak bilinen İgalo, denizdeki tapınak olarak tanımlanan Plava Spilija, deniz mağarası Blue Gratto bölgenin önde gelen doğal miraslardan bazılarıdır.

İnşa edilmekte olan yat limanı bölgenin hızlı değer kazanmasına yol açmıştır. Kotor Körfezi’nden Adriyatik’e açılan kapı konumundadır.

BUDVA

Montenegro turizminin metropolü ve en aktif bölgesi olan Budva, turizmin ve gece hayatının en yoğun yaşandığı kenttir.

Old town korunmuş tarihi yapısı geçmişin esintilerini günümüze taşıyarak yat limanıve plajı ile bütünleşmiştir.

Tarihi eserleri ile bilinen kent; koy adaları, plajları ve muhteşem doğası ile Montenegro'nun yıldızıdır.

Manastır Stanjevici, Podostrog,Rezevici ve Gradiste bölgenin önemli tarihi mirasları arasında bulunur. Hareketli sokaklar, dükkânlar, kafeler, restoranlar ve galeriler kentin dokusuna renk katar.

Dünyanın en güzel tatil destinasyonları arasında gösterilen Budva sahili 21 km. uzunluğundadır ve 17 plaj içerir.

ULCINJ

13 km. uzunluğu ile Adriyatik Denizi'ninen uzun plajının bulunduğu Ulcinj, eski zeytin ağaçları ile kaplı eşsiz koyları ve muhteşem kumlarla kaplı plajları ile dikkat çekmektedir.

Ulcinj sahili 32.72 km uzunluğunda olup, 18.10 km. lik bölümü plajlardan oluşmaktadır.

Velika Plaza (The Big Beach), Mala Plaza (Ala Bojana), ve Borove Sumeplajları muazzam bir atmosfere sahiptir. Adriyatik kıyısındaki en eski kasabalardan biri olan olan bölge tahmini olarak 2.000 yaşındadır. Ulcinj'in Hint-Avrupa kökenli insanlar olan İliryalılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir.

TIVAT

Tivat, Boka Körfezi'nin orta kesiminde yer almaktadır. Tivat'ta ziyaret edilmesi gereken bölgelerin arasında; kutsal anıtların olduğu Ostrvo Cvijeca, Gornja Lastva, 300 m. yükseklikte bulunan eski çekirdek, Plavi Horizonti'nin muhteşem plajı ve ada Sv. Nikola bulunmaktadır.

Tivat'ı Akdeniz'in en canlı turistik yerlerinden biri yapan Porto Montenegromarinası burada bulunmaktadır. Lüks yatlara ev sahipliği yapan ve sürekli gelişmeye devam eden Porto Montenegro, kente farklı bir kimlik kazandırmıştır.

KOTOR

Kotor, dünyanın en güzel koylarındanbirinde yer almaktadır. Kotor; ortaçağ mimarisi ve sahip olduğu kültürel miras anıtları ile UNESCO tarafından ''Dünya Doğal ve Tarihi Miras Listesi'' ne girmiştir.

Dar sokakların ve çapraz meydanların dikkat çektiği bölgede, Roma kültürününve şehrin en tanınmış simgelerinden biri olan Saint Tryphon Katedrali (Sveti Tripun) bulunmaktadır.

Dünyadan gelen yılda ortalama 600 cruisenin özellikle uğradığı popüler bir lokasyondur.

13. yüzyıldan kalma Saint Luke Kilisesi (Sveti Luka), 12. yüzyıldan Saint Ana Kilisesi (Sveta Ana), 13. yüzyıldan kalma Saint Mary Kilisesi (Sveta Marija), Şifa Eden Anne Kilisesi (Gospe od Zdravlja),17. yüzyıldan kalma Prens Sarayı ve 19. yüzyıldan kalma Napolyon Tiyatrosu; Kotorun geçmişten günümüze gelen tarihini ve kültürünü yaşatan en büyük mirasların arasındadır.